špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: kac (IP)
Datum: 2007-10-27, 15:06
Je to pár dní co za?al Bertík dost hubnout, takže jsme byli u veta kde mu zjistili špatnou funkci jater.S vetkou jsem mluvila zatím jen po telefonu.
Prý bude muset dodržovat n?jakou jaterní dietu a brát léky. To je tak všechno co o tomhle problému vím.
Jestli máte n?jaké zkušenosti, t?eba od jiných mazlí?ku tak písn?te.
-Jestli se to dá vylé?it
-v ?em spo?ívá dieta
-jaké léky nebo vitamíny

zajímá m? úpln? všechno, díky moc

Bertík a Kac



Celkem upraveno 6×. Poslední úprava: martina dne 25.06. v 00:18.
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2007-10-27, 17:32
kac u našeho Míši p?ed ?asem vyšly špatn? jaterní testy, akorát že jsme na to p?išli náhodou,když zbaštil kus hra?ky a bylo mu špatn?. Od tý doby,co tohle víme, na radu veta neo?kujem psinku! to za prvé,za druhé nedáváme žádné syrové maso a taky calopetku. Ono bezmasou dietu fretce nasadíš asi dost t?žko, sice n?jaké diety hills jsou, ale to nám Míša prost? odmítal jíst ,i kdyby m?l um?ít hlady. Takže granule dostává normální. A te? ješt? Plerasan V, ale zatím krátce, takže nemužu ?íct,jestli má n?jaký efekt.

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: kac (IP)
Datum: 2007-10-27, 20:08
bóža: díky moc
zatím dostal n?jaké léky,ty má asi na m?síc a pak p?jdem znovu na krev.
Dietní granule nám objednala, ale popravd? taky nev??im tomu, že to bude jíst :o( vlastn? krom granulí a simbolicky tvarohu nejí nic.
No a samoz?ejm? calopetku, tu jsem mu v?era koupila aby m?l radost ze života když je takovej hube?ourek :o(
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2007-10-27, 23:04
kac, je mi líto, že Bertík st?n?. S onemocn?ním jater u fretek osobní zkušenosti nemám, takže nem?žu sloužit, ale zde je odkaz na ?lánek od léka?? Hauptmana, Jekla a Knotka, týkající se diagnostiky onemocn?ní jater drobných savc?. [www.vetweb.cz]
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2007-10-28, 10:19
Taky jsem n?co našla
DIETA P?I JATERNÍ NEDOSTATE?NOSTI
Vzhledem ke snížené schopnosti jater odbourávat v t?le toxické látky, které vznikají p?i trávení bílkovina tuk?, je t?eba ob? tyto složky potravy v krmné dávce výrazn? korigovat.

Bílkoviny se snižují na nezbytné minimum, tj. 2g/kg živé hmotnosti. Navíc není možné krmit jakoukoliv bílkovinu, je t?eba dávat p?ednost vysoce stravitelným a hodnotným bílkovinným složkám potravy (nap?. tavený sýr, nízkokalorický tvaroh, vaje?ný bílek apod.).

Tuky je v?tšinou nutné redukovat úpln?. Pro organismus nezbytné mastné kyseliny se dodávají ve form? olej? a margarin?.

Kalorickou pot?ebu pacienta kryjeme p?edevším zkrmováním uhlovodan? t.j. cukry, polysacharidy ad., jež jsou obsažené nap?. v rýži, ovesných vlo?kách, bezvaje?ných t?stovinách apod.

Komer?n? vyráb?ná krmiva nejsou pro pacienty s jaterní nedostate?ností vhodná nejenom pro vysoký obsah p?edevším již zmín?ných bílkovin a tuk?, ale také pro eventuální nesnášenlivost v nich obsažených dopl?kových látek. Pro v?tšinu hepatopatií jsou ur?eny pouze komer?n? vyráb?né klinické diety typu Prescription diet (Hill´s k/d nebo i/d, Waltham Canine low protein apod.). Denní dávka by m?la být rozd?lena do 4 - 6 -ti porcí, aby zatížení trávicích orgán? a p?edevším jater nebylo nárazové, ale naopak plynulé. Multivitamínové preparáty jsou vhodné, stejn? jako zvýšený p?ísun vit. K.




Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 09.06. v 16:06.
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: kac (IP)
Datum: 2007-10-28, 10:52
Rynn:Z ?eho to m?že mít to nevím, nenapadlo m? se zeptat, spíš m? zajímalo co s tím.
Samoz?ejm? m? jako první napadá otázka zda jsem n?kde neud?lala chybu ve strav?.Ale vzhledem k tomu že dostává jen granule(sluis cca rok,p?ed tím vitakraft)si nejsem ni?eho v?doma.
Na druhou stranu ne všechno musí mít svou p?í?inu.(Mimo to bohužel mám taky nemoc zažívacího ústrojí a proto že neznají p?í?inu, nezají ani lék :o( tak do m? cpou kortikoidy, které krom? silných vedlejších ú?ink? nemají žádný efekt)
Vetka našt?stí mluvila celkem optimisticky.Nejprve zkusíme tuhle jednorázovou m?sí?ní lé?bu s tím že dietu bude mít na po?ád. potom ho bude pravideln? kontrolovat a v p?ípad? pot?eby by dostával léky,které p?evezmou ?ást práce kterou do te? d?lají játra(takhle p?kn? srozumiteln? mi to vetka vysv?tlila :o)) )

Vendula R:D?kuju za Bertí?ka,pevn? v??ím že to zvládnem


Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2007-10-28, 13:30
Majdo, prosím, ten tv?j ?lánek je odkud? A týká se p?ímo fretek?
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2007-10-28, 16:24
Našla jsem to v jedné veterinární poradn?...týká se ps? a ko?ek, je to jenom pro obecnou i info..kopnu sem odkaz¨
[www.jicinvet.cz]
Dala jsem to sem aby kac v?d?la kterou konzervu od Hillsu, ta bude stejná jak u ps?, tak u fretek. Jinak samoz?ejm? cpát fretku rýží a tave?ákem je nesmysl...



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: majda dne 28.10. v 16:30.
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2007-10-29, 10:43
Položila sem na stránce "vetnet.sk" otázku, ?ím je vhodné krmit fretku s onemocním nedostate?ností funkce jater. Toto je jejich odpov?? (je to stránka, kde odpovídá vetriná?) :

XtraVital
Složení: Obiloviny, maso a vedlejší masné produkty, oleje a tuky, vejce a vedlejší produkty z nich, ryby a vedlejší produkty z ryb, minerální látky.Kompletní krmivo pro fretky. Extrémně dobře stravitelné a dobře vyvážené super prémiové krmivo, které obsahuje všechny nezbytné vitamíny spole?ně s taurinem (pro dobrý zrak), chelátové minerální látky (které jsou obaleny proteinovým obalem pro vylepšené vstřebávání) a je speciálně navrženo dle výživových potřeb fretek. XtraVital pro fretky je krmivo bohaté na proteiny a má ideální poměr tuku. Navíc obsahuje Echinaceu, rostlinný extrakt, který udržuje zdravý imunitní systém a MOS (mannan oligosacharid), který zajiš?uje pravidelný a zdravý pohyb střev. Obsahuje také prospěšné 6 a 3 omega mastné kyseliny, které posilují imunitní systém, zabra?ují zánětům a alergickým reakcím. Xtra Vital pro fretky zajistí vaší fretce optimální výživovou hodnotu, kterou potřebuje pro zdravý, aktivní život.

Pri ochor.pe?e?e dbáme vo všeob. na to ,aby krmivo obsahovalo nízky obsah tuku,relat.vysoký obsah bielkovín a bolo bohaté na sacharidy.+ vitamíny C,B-( komplex).Z ma?ac.diet je problém vybra? ,lebo vä?šinou sú orient.na alerg.ochorenia,resp.na ochorenia urolog.charakteru.



Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2007-10-29, 10:48
Já mám s onemocn?ním jater zkušenosti jenom u lidí, synek trpí akutní bilirubinémií....a z bylinek nám byl hodn? doporu?ovaný ostropest?ec mariánský..ale co by to ud?lalo s fretkou, to si fakt netroufám odhadnout...
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: kac (IP)
Datum: 2007-10-29, 11:53
majdo, samoz?ejm? cpát zdravou fretku rýží je nesmysl,ale nám to vetka nep?ímo doporu?ila.Kdyby Bertík odmítal žrát dietní granule,máme mu ty stávající rozmá?et a nastavovat va?enou rýží,ovesnýma vlo?kama, nebo bezvaje?nýma t?stovinama.tak já nevim :o(

Johanka:Díky moc,jen te? tedy nevim,jak s t?ma bílkovinama, v majdiným p?ísp?vku je psáno co nejmí? a v tom tvém naopak.
Ale co jsem zatím vypozorovala, dieta by se m?la zakládat na co nejnižším obsahu živo?išné bílkoviny.myslim,doufam.tak já fakt nevim :o(

Granulky nám p?ijdou v polovin? týdne,tak zatím dostává svoje oblíbený,jednou denn? léky,ale je po?ád jak kožich na ramínku :o(
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2007-10-29, 11:56
Kac ta vetka Johance doporu?ila Xtra Vital práv? proto,že sice je to pro fretky,ale v?tšinu protein? tvo?í obiloviny.To je snad jediný p?ípad,kdy se dají tyhle granule fretkám doporu?it.A docela jim to i chutná,asi to mají ovon?né masem.

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: boža dne 29.10. v 11:57.

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2007-10-29, 11:56
No taky jsem z toho jelen...
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: kac (IP)
Datum: 2007-10-29, 12:07
xtra vital jsem jim jednou koupila,když prvn? objevil v obchodech a sežrali ho.
Možná by to i vy?ešilo problém jak krmit každého zvláš?.Tohle by mohli oba a potají bych Rozárce p?ilepšovala masí?kem...jedin? tak.
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2007-10-29, 12:13
no vidíš,to by bylo ?ešení.A jsou to dostupný granule, skoro ve všech zverimexech je mají.Rozárce mužeš p?ilepšovat masem a tvarohem,a nemusíš si lámat hlavu s odd?lenýma miskama.

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2007-10-29, 13:23
Majdo, z ?eho si jelen? :-) Já to pochopila stejn? jak píše Boža: že p?i té diet? má být co nejmén? bílkovin živo?išného púvodu...a v Xtravitalu sou rostliného púvodu, proto je vhodný. A má i nižší obsah tukú...
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: kac (IP)
Datum: 2007-10-30, 00:42
Johanko,já myslím že jsme s majdou ob? zmatený z tohoto:

Vzhledem ke snížené schopnosti jater odbourávat v t?le toxické látky, které vznikají p?i trávení bílkovina tuk?, je t?eba ob? tyto složky potravy v krmné dávce výrazn? korigovat.


Pri ochor.pe?e?e dbáme vo všeob. na to ,aby krmivo obsahovalo nízky obsah tuku,relat.vysoký obsah bielkovín

Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2007-10-30, 12:24
....te? na to koukám...a taky nevím! Jestli se n?kdo upsal, nebo esli to bylo mín?no, že ty bílkoviny majý být vysoké, ale rostlinného púvodu. ?ím víc informací, tím v?tší zmatek...sakriš!

Asi by bylo nejlepší se optat na tu dietu MVDr. Jekla z VFU Brno...on bude pravdépodobn? jediný spolehlivý zdroj informací.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Johana dne 30.10. v 12:32.
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2007-10-30, 12:38
Jo, asi bych rovnou zkusila napsat Jeklovi, Lucifin? taky ochotn? odepsal......
Avatar

Re: špatná funkce jater
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2007-11-09, 21:34
Kac, Te? jsem studovala složení granulí Premium Fretchen futter. Pokud je pravda to, co je uvedeno na obalu ve složení, tak mají 30% bílkovin, ale jenom 7% tuku!!! Což si myslím že by pro jaterní dietu mohlo být dobré...ostatní granule mají mnohem víc...



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: majda dne 09.11. v 21:34.
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist