Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2003-11-28, 18:58
M?la bych takový dotaz. Jde o to, že m?j fre?á?ek má každý den strašnou š?ukavku. Myslela jsem si, že je to z žízn?, a tak mu kontroluji misku ráno i ve?er, aby v ní byla po?ád n?jaká voda. On je ob?as jako malé dít?, a v podstat? to dít? je, prost? se v té misce ob?as ?abrá. Paci?kama do ní ?ape a vodu tak vy?abrá z misky do voliéry. A tak vím, že vodu má, ale p?esto š?uká až to s ním t?epe. po chvilce to p?ejde, ale je to tak každý den. Nem?že to být zp?sobeno n??ím jiným, než žízní. Ono se sice ?íká u lidí, že když dostanou š?ukavku, tak na n? n?kdo zrovna myslí, ale je to p?eci jen jev p?i?in?n n?jakým stavem t?la. Já když ji dostanu, tak se napiju a ono to p?ejde.

dotaz+proj+



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 08.06. v 10:36.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Webmaster (IP)
Datum: 2003-11-29, 08:42
Š?ukavka = jinak ?e?eno škytavka? Asi ano. Naše Myš taky docela ?asto na chvilku zaškytá, hlavn? když si hraje, poskakuje a pobíhá - takže si myslím že to je celkem normální (lidi - d?ti - se taky n?kdy rozškytají když b?hají - odhadoval bych, že jak víc zhluboka dýchají, tak se na chvíli dostane bránice do k?e?e nebo tak n?co...)

(OT: Jinak m?žu se zeptat jen tak pro zajímavost v kterém kraji se ?íká š?ukavka? Nap?íklad u nás ?íkala babi?ka žlyce (lžíce), ?íkáme šuplík ale n?kdo ?íká truhlík (zásuvka), n?kde se ?íká ku?ák a n?kde opejká?ek (klacek na bu?ty), nebo lík = lék, ...)

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Patricie (IP)
Datum: 2003-11-29, 10:44
Když jsem si p?ivezla Montyho, také první m?síc velmi stále škytal. Te? už to p?estalo. Taky m? nenapadlo nic jiného než mu dávat napít :) Ale p?ešlo to i bez ní. M?l jen takové období a te? už jsem ho dlouho škytat neslyšela.

Já jsem ze Severní Moravy a sem tam jsem slovo "š?ukat" zaslechla :) Ale p?eci jen "škytat" se vyslovuje lépe.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 09.06. v 20:37.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Markéta (IP)
Datum: 2003-11-30, 20:49
Vendel tay škytává, pokud se nap?. udýchá zlobením nebo je rozrušený. Nemyslím, že je to zvláštní problém.
Š?ukavka je úžasné slovo - také bych cht?la v?d?t, kde se to ?íká. Já zas slyšla, že se n?kde na sev. Morav? ?íká sb?ra?ce "žufánek."

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Patricie (IP)
Datum: 2003-11-30, 21:24
No asi trochu odbo?ím a daného tématu :))

M? docela pobavilo, když mi kolega v práci ?ekl, že kdysi na tábo?e zpívali o kobzolích :) A te? po cca 15-ti letech jsem mu já vlastn? objasnila, že jsou to brambory :)) Nebo neznal ani brutvanu :) Je to zvláštní když i p?es tak malou rozlohu naší zem?, kolikrát neznáme svou ?e? :)

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2003-11-30, 21:33
Jojo, jsem ze Severomoravského, nebo Moravskoslezského kraje. Jak se to kde bere. Jinak jsem z Ostravy. My ?íkáme , že nás chytla š?ukavka. A v naší domácnosti se taky používá slovo žufánek k nab?ra?ce, taky to komolíme na "žofánek", takže když k nám p?ijde n?kdo, kdo tento termín nezná, tak p?kn? kouká. Já zase byla vyvedená z míry, když jsem p?ijela k tet? do ?ech a oni tam mluvili o džínových kalhotech, našich "zahradníkách" jako o "laclá?ích". Je to ná?e?í ale zajímavá v?c. :o)

Jinak jsem ráda, že se teda nemusím obávat, o to jeho škytání, nebo-li o tu jeho š?ukavku. On totiž škytá práv? když si hraje, takže by to asi mohlo být tím dýcháním. N?kdy ale škytal i když se t?eba vzbudil. Frodo je m?j první fret?í kluk, a tak se teprve u?íme soužití s ním. Zatím nás puberta teprve ?eká, a nebo možná do ní vstupujeme, to posoudit zase tak zkušen? nem?žeme, ale jsme rozhodnutí, že jej kastrovat nebudeme. Sice má hodn? výrazný pach, ale u nás zví?átka kastrovaná nejsou. Ani naše fenka, ani Osmáci Degu. Vzhledem k tomu, že našemu psu je už deset a z tlami?ky mu zapáchá fest, už nemá n?které zuby, tak se ten fret?í pach vydržet dá. :o) Jinak je náš pes spokojený, žere normáln? a p?íchod nového ?lena uvítal s nadšením. Hrají si spolu a je to zábavné je pozorovat. Frodo se vždycky nahrbí, a oto?í se a couvá do jejího ?umáku, pak se p?ekulí na záda, nebo ho ona chytne a na ty záda ho skulí. Protože"Jordinka" má 5 kilo a n?co, tak jsou si velikostn? tak akorát. Nemusím se bát, že by Froda pes p?išlápl, nebo tak n?co. A když se jí Frodo zakousne do kožichu a ona ho za to p?ilehne, aby ji pustil, tak se nemusím bát, že by mu zlámala kosti. Oba se na sebe t?ší, až si budou hrát. Svého psa znám tak dob?e, že jsem si mohla dovolit vzít k n?mu mladou fretku a v?d?la jsem, že nebudou problémy jak nau?it psa, aby ji nesežral. :o) Horší je nau?it Froda, aby ji nekousal moc, ale hraní si spolu je baví, takže je asi všechno v mezích.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Jana (IP)
Datum: 2003-12-01, 08:10
Jsem rovn?ž ze severní Moravy, znám výraz š?ukavka i kobzole i laclá?e, ale co je brutvana, to teda netuším....

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Webmaster (IP)
Datum: 2003-12-01, 08:28
Žufánek mi p?ipomíná šufánek (malý šoufek - šoufek = kbelík na násad? nap?. k vybírání senkrovny (žumpy)) :-)

Brutvana taky slyším prvn?...

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Patricie (IP)
Datum: 2003-12-01, 13:53
No brutvana je peká? :) Taky jsem už n?jakou dobu v Praze a zarazila jsem se když jsem uslyšela slovo cmunda. M? to p?ipadalo jako n?jaký kydanec kaše na talí?i a on to je bramborák :) Jinak na Ostravsku taky strik :)

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Hanka (IP)
Datum: 2003-12-01, 14:30
Jsem Jižní Moravy, poblíž Brna a u nás se ?íká bramborám krumple, nab?ra?ce šufánek, zásuvce šuple a škytavce taky š?ukavka. Navíc to tady máme hodn? na?ichlý brn?nským hantecem, takže když p?ijedu do východních ?ech ke známým, tak na m? všichni dost nechápav? tlemí, co že to vlastn? chci. Ale oni mají taky celkem dost m? nepohopitelných obrat?. Nap?íklad místo psovi ?íkají psoj, ta?koj a nebo nap?íklad místo Tomášova maminka ?íkají Tomášovo mamka a td..
Jo, je ta naše ?e? ale rozmanitá :-)))

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Šárka (IP)
Datum: 2003-12-01, 14:42
Já jsem p?ímo z Brna a používám ty samé výrazy jak Hanka. Akorát bramborám ?íkám brambory, ale výraz krumple znám - taky erteple.
U nás doma se zase ?íká ne?amtej (tzn. nemlaskej) a zatím mi nikdo jiný když jsem to použila nerozum?l, tak nevím...ta?ka je z Brna a mamka z Ústí nad Labem.


Jinak je dob?e, že se tady o š?ukavce za?lo mluvit. Naše dv? p?íšerky taky ob?as škytají a taky je nutím pít :-). Tak jsem ráda, že je to úpln? normál.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Markéta (IP)
Datum: 2003-12-03, 12:42
Já bych ?ekla, že n?kdy to není ani tak "š?ukání," ale zajíkání se samým zlobením a tím nervovým vyp?tím, snahou dohnat pání?ka do blázince nebo alespo? k slzám. Vendelín škytá tém?? vždy, když je opravdu roz?ilený, a? už hrou nebo vzteky.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2003-12-03, 16:05
Tak do v?erejška jsem se škytajícím fretkám smála...:-) V?era ve?er za?ala Cvokie škytat taky...asi aby ukázala, že to taky umí.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: boubela (IP)
Datum: 2003-12-03, 16:49
U nás je škytání na dením po?ádku. Ze za?átku to bylo spojeno i s naprostým se uhnáním, ale bohoušek brzo p?išel na to, že si p?i t?ch jeho lumpárnách m?že i odpo?inout. Dneska ráno jsme se zase d?sn? prali o manželovo trenýrky - fakt boj :o)) a pak se vybil na babi?ce. M?la sukni - chudák :o)), po?ád jí nahán?l a šplhal po nohou :o)) Fakt pr?a - prchající babi?ka a za ní šíl?ný fre?ák :o))

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: MajaZ (IP)
Datum: 2003-12-03, 17:17
To boubela: tak toto by som chcela vidiet...;-)))

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: vavy.p (IP)
Datum: 2003-12-05, 21:49
Kousek od Brna to není žufánek, ale šufánek, brambory jsou erteple nebo jablóška a co je pro m? absolutn? nepochopitelný, když jsem se sem p?iženil furt po m? cht?li K?IDLU.....po cca p?l roce jsem zjistil, že cht?jí poklici(?ku) na hrnec.... :-))))

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Blanka (IP)
Datum: 2004-01-01, 16:45
žufánek nebo šufánek se ?íká u nás na jižní morav?. Také se unáš používají slova jako rožni=rozsvi?, rýna = okap, kokina = bonbóny atd.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Blanka (IP)
Datum: 2004-01-01, 16:52
Já se s p?ítelem v?nuji historickému šermu a když p?ijedeme z Jižní Moravy do ?ech tak známi z ?ech na nás hledí jak "tele na nové vrata" o ?em se vlastn? bavíme. Nejvíce tento rozdíl vidím, když p?ijedu do Prahy.
K tomu škytání - naše Albínka škytá po jídle nebo když se vzbudí.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Mirek (IP)
Datum: 2004-06-04, 21:13
Jana Napsal(a):

> Jsem rovn?ž ze severní Moravy, znám výraz š?ukavka i kobzole i
> laclá?e, ale co je brutvana, to teda netuším....


Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: tunde (IP)
Datum: 2004-06-05, 09:02
Teraz v tomto jazykovom okielu ani neviem,ci ste niekto ohladom ckania fretiek odpovedali na povodny problem.S Fifou som bola zrovna u doktorky,ked sa jej zacalo ckat.Doktorka ju chytila tak,aby jej brusko a spodna cast telicka visela a trosku jej brusko pomasirovala,tak ju to rychlo preslo.Vraj je to u fretiek normalne a tento zakrok zaberie.Doktorka ma doma 5 fretiek,takze urccite ma s nimi bohate skusenosti..

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-06-07, 08:39
Tunde, ku komu chodíš na veterinu?

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: tunde (IP)
Datum: 2004-06-07, 09:28
jOHANA-NO POSLEDNE OCKOVANIA SME BOLI U TEJ NA OBCHODNEJ,STALE NEVIEM JEJ MENO.SOM S NOU DOHODNUTA,ZE KED BUDE STRETAVKA,TAK JEJ DAM VEDIET A PRIDE AJ ONA S NIEKTORYM SVOJIM TCHORIKOM.

vYZERA TO TAK,ZE K NEJ BUDEM S NIMI CHODIT STALE,MAM Z TOHO DOBRY POCIT,KEDZE ONA MA DOMA TCHORIKOV,URCITE ICH POZNA LEPSIE AKO INY VETERINAR.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2004-07-17, 16:56
Je mi celkem jasne, ze v tuto dobu uz jdu s krizkem po funuse a Vasi fretkounci uz jsou neskytajici velci mazlici :o) ale snad toto info pomuze nekomu dalsimu. My jsme v soucasne dobe hrdymi majiteli dvoumesicniho fretiho kluka a svete div se, take resime zahadu jeho skytani, ktere se objevuje jak pri rozdovadenosti, tak hned po probuzeni, pri uleku ci jen tak, bez zjevne priciny. Zkratka, skyta "casto a rad". Od MVDr. Krale jsme se tento tyden dozvedeli, ze to neni vubec zadna anomalie, naopak ze je to u mladych fretek velice casty jev, ktery je zpusoben drazdenim Nervu vagu (Bloudiveho nervu). Fretky toto skytani nijak neohrozuje a casem samo vymizi.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Míša (IP)
Datum: 2004-07-17, 23:33
Já mám doma dv? mládeže 6ti týdenní hol?i?ku a 8mi týdenního kluka, musím ?íct že hlavn? škytají po jídle a než jdou na záchod. Takže je to vlastn? stále, protože když nespí, tak jedí a kadí. Ale je to sranda, když škytají, ale jsem ráda, že to není nic, co by mohlo být problémem.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-07-19, 14:32
Môj 12 týždenný fre?ák tiež škytá, ke? sa napapá, alebo ke? sa moc blázni. Snažím sa ho vtedy chví?u udrža? v k?ude na prevrátweného na chrbátik, tak mu to rýchlo prejde. Som rada, že tu ?ítam, že to nie je ni? zlé, už som si robila starosti.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: jarkas (IP)
Datum: 2004-07-21, 19:32
ahojky - jsem puvodne ze zlina a tam se stukavka normalne pouziva :-)) zatim.

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: Hana Ku?im (IP)
Datum: 2004-07-21, 21:05
Moje t?ím?sí?ní frete?ky š?ukají po?ád a n?kdy i škytají

Re: Š?ukavka
Zaslán uživatelem/kou: bobeš (IP)
Datum: 2006-05-12, 11:53
My škytavku ?ešíme jednoduše.Naše ro?ní frete?ka ob?as p?i zápalu boje za?ne.Tak jí dám pastu gimpet nebo n?co jiného co jí šmakuje na ?umá?ek a tím jak za?ne olizovat.....tím se to zastaví.?au a hodn? srandy a zábavy s t?mi našimi št?stí?ky.[/i]



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist