Jít na stránku:  Předchozí1234Další
Aktuální stránka:2 z 4
Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2007-05-10, 22:41
vzdy? to snad není hadání ,nebo jo?????? ja to neberu jako hádání,jen se ptám...
pro? každá debata je braná jako hádka nebo ješt? h??,vždyt zrovna tohle je prost? jen debata nad konkretní v?cí,nebo není?

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2007-05-10, 22:43
neskákej, ty koníku! :o)))

zatím... ZATÍM se nikdo nehádá! teda aspo? já to tak nevnímám (jako hádání)

BINGO! :o))) (božka první :o))



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 10.05. v 22:44.

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2007-05-11, 00:51
Koukám, že se nám tu p?kn? rozjela diskuse. Takže n?kolik informací k objasn?ní situace:

RDK BUDE VE?EJN? k dispozici NA STRÁNKÁCH KLUBU.
Jinak by nem?l moc smysl, protože všechny veteriná?e se nám asi dost t?žko poda?í podchytit, natož je pravideln? obesílat aktualizovanými údaji. P?edpokládám, že praxe bude taková, že pov?tšinou si budou vhodného dárce krve shán?t spíše sami majitelé, než veteriná?i, takže ve?ejn? p?ístupný registr je více než žádoucí.

V RDK budou O DÁRCI k dispozici tyto ÚDAJE: jméno fretky, jméno a p?íjmení majitele, bydlišt? (pouze Kraj a m?sto), telefon ?i mailová adresa (nebo obojí) podle toho, jak si bude majitel dárce p?át. Alespo? tak to mají v psích registrech dárc? krve a velmi dob?e tento systém funguje.
Zamyslíme se nad zp?sobem, jak p?edat p?ípadnému zájemci o dárce z RDK kontakt na majitele, u n?hož si majitel nebude p?át zve?ejnit své osobní údaje. Proces rychlého poskytnutí pomoci se tím ale zan?n? zpomalí, protože majitel p?íjemce krve bude muset kontaktovat nejprve správce RDK (kte?í ale v tu chvíli nemusí mít p?ístup k po?íta?i), aby získal kontakt na dárce.

RDK JE vytvo?en PRO VŠECHNY FRETKY, bez ohledu na ?lenství v Klubu ?i na státní p?íslušnost. Do RDK se tedy mohou registrovat fretky ?len? i ne?len? Klubu a to z ?ech, Moravy, Slezska, ale i ze Slovenska, pokud o to budou mít zájem.
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2007-05-11, 10:34
Myslím si, že RDK by m?l být opravdu pro všechny fretky..a? už jsou jejich pání?kové ?leny klubu nebo nejsou.
Chci se zeptat..Kryštofa tam nahlásit nem?žu, to je housenka, ale Pitrísek (2,2 kg) by krev mohl dát. Nicmén?...je zatížen dle mého názoru d?di?nou alergií, v tomhle p?ípad? asi darovat krev nem?že,co?
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2007-05-11, 12:40
Takže:

S psicí chodíme darovat krev na RP Vet, Plzen, vedle Mula?ovy nemocnice.
Kdyby bylo zapot?ebí, fret´áka poskytnu taky ráda.
N?kdo tady psal, že fretce byla darována psí krev a fretka to p?ežila, takže i pro fretky je v nabídce naše Danuš.
Darovali bysme i na jiné klinice (Vedilab, Svatoš, K+Z, aj.). Krom? vybraných veterin, kde zabíjejí zví?átka na po?kání, nebudu tady jmenovat ve?ejn?. Díky za pochopení
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2007-05-11, 13:03
majdo, já bych to asi nechala na doktorovi.... protože za prvé to nevíme jist? (bati se to týká taky), zda opravdu mají alergii a za druhé - alergie se snad tímhle zp?sobem nep?enáší, nebo jo??
nebo máš obavy z n??eho jiného v souvislosti s alergií? (pod?l se se mnou, už tak jsem dost vyd?šená, že by ba?u m?l n?kdo píchat a cucat z n?j krev... ;o))

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2007-05-11, 13:10
ja myslím že se není ?eho bát,
jen na dopln?ní,jak naše vetky ,tak nap?.MVDr.Hauptman v Brn? i Jekl odebírají krev bez narkozy kanylou normáln? ze zadní packy.

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2007-05-11, 13:17
tak to v žádném p?ípad?! až budou ba?ovi cucat krev, tak na narkoze rozhodn? trvám! no p?ece p?i takovém zákroku NEBUDU P?I V?DOMÍ!!

a už dost legrace, fakt m? zajímá, jaké by mohlo být riziko p?i p?ípadné alergii - tedy pokud není ta alergie t?eba zrovna na narkotika apod.?

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2007-05-11, 13:22
Martina: obávám se, že o tom moc nemá smysl tady špekulovat. To je dotaz na odborníka - veteriná?e.
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2007-05-11, 13:24
tak tak,na to ti odpoví jen vet.

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2007-05-11, 14:10
No, to že kluci (jak Ba?a tak Pitrísek )nejsou zcela v po?ádku, to víme...Pitrísek se po?ád drbe..nikdo neví pro? a to že je alergik, to taky vím..U Ba?i je to totéž...
jenom jsem m?la strach aby se n?co z nep?eneslo na tu další fretku..jsem tupec a nevím, co je možné p?enést transfuzí..
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2007-05-11, 16:42
Majdo, nevím jak u fretek, ale já mám alergii na v?elí jed a léka? moji krev odmítl. Cht?lo by to najít hematologa, pokud možno veterinárního.
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2007-05-11, 18:46
Erin...uf...tak takového odborníka...snad jen v Brn?. V SR nap?. nevím o žádném vetovi, který by mn?l takovouto specializaci...
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2007-05-11, 23:35
ALERGIE: zjistím od vet?, zda alergici mohou darovat krev. Diagnostika alergie u fretky je sama o sob? dost obtížná, ve v?tšin? p?ípad? jde stejn? pouze o podez?ení na alergii, bez možnosti jejího (laboratorního) prokázání... P?edpokládám, že alergie nebude kontraindikací k dárcovství krve.

TRF PSÍ KRVE FRETCE: je možná, ale není doporu?ená. Vím o fre?á?kovi, který ji byl kv?li akutnímu krvácení nucen podstoupit, TRF psí krve p?ežil a je zdravý a hravý ;o)
Nicmén?, od mezidruhových transfuzí krve se obecn? upouští, protože vždy s sebou nesou vyšší riziko komplikací, než je u podání krve v rámci jednoho živo?išného druhu. T?žko soudit, jak by organismus fretky reagoval p?i podání další TRF psí krve. Zda by nedošlo k nežádoucí reakci (až úmrtí p?íjemce) z d?vodu vytvo?ených protilátek po podání první TRF psí krve. Proto, aby fretky nemusely dostávat psí krev a vyhnuly se tak p?ípadným komplikacím, vytvá?í se tento registr dárc? krve fretek, aby byl vždy v p?ípad? pot?eby vhodný dárce "po ruce".
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Uju (IP)
Datum: 2007-06-16, 12:52
Matýsek má tak 1.5Kg. tak nevím jesli to je vhodný. Je t?eba n?jaký spešl vyšet?ení o které mám u veta požádat nebo sta?í klasika?
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2007-06-17, 20:07
Uju: nakonec prý sta?í, když má fretka alespo? 1 kg. Ale ?ím mén? váží, o to mén? m?že darovat krve... Takže 1,5 kg je dosta?ující hmotnost pro dárce. Žádná speciální vyšet?ení Matýsek podstupovat nemusí. Ale musí být zcela zdráv a m?l by 2 x ro?n? (tak jako ostatní fretky) chodit na preventivní prohlídky.
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2007-07-02, 11:22
na fóru se objevila informace o ne/vhodnosti transfúzí v souvislosti s albíny. protože mám taky fretku registrovanou jako dárce, tahle problematika m? zajímá, takže jsem se na to ptala MVDr. Chylíkové, která je spoluzakladatelkou toho "našeho" registru.
zde je m?j laický p?epis jejího vyjád?ení:

ano, pro albína je opravdu vhodn?jší krev op?t od albína, (podrobnosti, PRO? JE TOMU TAK, jsem v?d?t necht?la, protože bych to stejn? zvojtila) ale ani tak není záruka, že transfúze bude možná. i fretky totiž mají KREVNÍ SKUPINY, takže se vždy musí ov??ovat snášenlivost mezi dárcem a p?íjemcem. krevní skupiny jsou u fretek prozkoumané podobným zp?sobem a s podobnými výstupy jako u ko?ek (což mn? op?t nic ne?íká, ale kdyby se n?kdo cht?l zajímat blíž) a je to trochu jiné než u lidí, kde laicky nejznám?jším rozlišovacím faktorem (z cca 40 r?zných) je rh +-, A, B, 0,.....
ne každá fretka tedy m?že dát každé svojí krev, a i proto je d?ležité, aby registr byl co nejširší a byla v?tší šance, že se tak obsáhne celé spektrum.


berte tuhle informaci jako opravdu laickou, možná, že se tomu u fretek ne?íká "krevní skupina", ale n?jak jinak. každopádn? resumé mého telefonátu s dr. Chylíkovou je, že fretky nemají všechny stejnou krev a vhodný dárce se musí vybírat podobn?, jako u lidí. nelze paušáln? odebrat krev jakékoli a jakékoli zas darovat. myslet si tedy, že když mám dv? a víc fretek, tak si mohou p?ípadn? "vypomoci" vzájemn?, by se mohlo vymstít. m?že, ale nemusí to vyjít.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 02.07. v 16:16.

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2007-07-02, 18:14
Díky Martino za objasn?ní dárc? a p?íjemc? - albín?!
Fretky NEMAJÍ krevní skupiny. Aby se minimalizovala p?ípadná rizika, která s sebou každá TRF nese, je vždy p?ed každou TRF nutné provést k?ížovou zkoušku (aglutinace na sklí?ku). Tím se ur?í, zda se krev dárce a p?íjemce "nepopere" ;o)



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Vendula R dne 06.08. v 20:58.
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2007-07-02, 19:04
jo, takhle n?jak to chylíková ?íkala - p?ed každou trf se d?lá zkouška snášenlivosti...
no, jestli jsem to objasnila, nevím, nevím, ale dík za poklonu.... ;o))

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2007-08-11, 21:16
Jen dotaz:Jak je to s letá?kem pro vety?Bude n?jaký,nebo sta?í p?ekopírovat (poslat odkaz,vytisknout,nebo tak n?co...) to co je ve vet.okénku "transfuze krve-veteriná?i",bo jak se to jmenuje?

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2007-08-13, 16:59
ŽoFiRo: V informacích "Transfuze krve - pro laiky" je ke stažení letá?ek o RDKF a dále je pro vety k dispozici Tebou uvedené info "Transfuze krve - veteriná?i". Prozatím k vytišt?ní pouze tak, jak je uvedeno.
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: TP (IP)
Datum: 2007-09-09, 00:55
Tak jsem se registroval speciáln? kv?li tomuto vláknu, narazil jsem na n? úpln? náhodn? p?es google, když jsem hledal úpln? n?co jiného, a nev??il jsem svým o?ím. Cht?l bych tímto poblahop?át Pet?e Nerandži?ové, že se jí postupn? poda?ilo z fretek ud?lat business a náboženství v jednom. Zajímalo by m?, kolik z t?ch nadšených dárc? fret?í krve je i aktivními dárci krve vlastní. Pokud totiž n?kdo nedaruje vlastní krev a daruje fret?í, m?l by se myslím vážn? zamyslet, ke kterému živo?išnému druhu pat?í a jaké má v život? priority. Jako bývalý aktivní chovatel (po Brn? a okolí b?hají desítky potomk? Freda, Carmen a Kleopatry) bych rád p?ipomenul pár fakt. 1. Fretka je lehce degenerované zví?e, takový mén? životaschopný tcho?. 2. Život minimáln? poloviny fretek kon?í p?ed?asn? a tragicky. (Nehoda, nemoc.) 3. Vzhledem k po?tu mlá?at ve vrhu je to NORMÁLNÍ a s množstvím vynaložených pen?z na veteriná?e a klub se na tom nic moc nezm?ní. 4. ?ím mí? na fretku sahá veteriná?, tím líp pro ni. (Znám dost p?ípad? poškození fretky vetem, chybných diagnóz, chybných o?kovacích dávek.) 5. V?tšina "v?deckých" informací z tohoto webu je um?le nafouknutých a naprosto zbyte?ných. Nap?íklad p?i ?etb? doporu?ené lékárni?ky pro fretky jsem se opravdu nasmál. 6. Fretka není ?lov?k, fretka je zví?e. Milé, fajn, ale zví?e. Pokud s ní jako s ?lov?kem zacházíte, vyhledejte psychiatra.
Když to tu ?tu, divím se, jak fretky p?ežily ty tisíce let od domestikace až po dnešní dobu v?deckého klubového uctívání bez o?kování, tabletek a registru dárc? krve. Jako další krok navrhuji um?lé oplodn?ní fretek a posléze zamražování mrtvolek, t?eba je n?kdy v budoucnu n?kdo vzk?ísí.
Abych to shrnul, doba, kdy jsme chovali fretky, byla prima, ale když vidím, co se z toho dnes rozvinulo za pakárnu, jsem rád, že se m? to už netýká. A pro? to všechno píšu? Hlavn? pro nové chovatele, aby se nenechali zblbnout a nekalili si radost z chovu fretky množstvím zbyte?ných obav a absurdních p?íkaz? a zákaz? od zdejších autoritativních mistr? chovu.
Tomáš Petr, Brno

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: amonnia (IP)
Datum: 2007-09-09, 10:09
TP napsal/a:
-------------------------------------------------------
. 4.
> ?ím mí? na fretku sahá veteriná?, tím líp pro ni.




Zdá se mi to po ránu, nebo tady n?kdo vstal z mrtvých a píše z n?jakého století, co už dávno máme za sebou?

Tak nevím, zda jsem ješt? ospalá ?i co :-/


TP - ješt? na konec, nebýt veteriná?e, tak mi zví?e um?elo, (kv?li zán?tu mo?ového m?chý?e ;)



Valmez 2001 [www.youtube.com] Heyday by Mic Christopher





Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: amonnia dne 09.09. v 10:11.
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2007-09-09, 10:45
amonn, myslím, že na text TP nemá smysl vúbec reagovat... :-)))
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2007-09-09, 12:36
na druhou stranu není všechno co píše úplná blbost.Spíš jen nepochopil smysl transfuzí u fretek.Prost? nic se nemá p?ehán?t,asi to bych si z toho jeho ?lánku vzala já.Oboustrann?!

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2007-09-10, 16:06
Souhlasím s Johanou, tón p?ísp?vku pana Tomáše Petra sv?d?í o mírné psychické nevyrovnanosti nebo snaze vyvolat konflikt.
Na druhou stranu má v lec?ems pravdu. Skute?n? by se každý chovatel m?l zamyslet, zda by pro ?lov?ka dokázal ud?lat minimáln? totéž co pro fretku - pokud ne, je u n?j n?co špatn?.
Nicmén? - ve spoust? v?cí se mýlí. Fretka není mén? životaschopná než tcho?, dožívá se cca 3-4násobného v?ku. Život poloviny fretek nekon?í p?ed?asn? a tragicky (alespo? u mých fretek ne, možná u pana TP je tomu jinak, pak je ovšem možná lépe, že je již jen bývalým chovatelem) - velký podíl na p?edcházení úraz?m a zanedbání zdravotní pé?e má osv?ta všeho druhu, tedy i klub a tento web. Na klub vynakládá každý jeho ?len 400,- K? ro?n?, za které dostává zpravodaj, slevy na blbinky pro radost, informace a volný vstup na setkání, na kterých se m?že pobavit a potkat další lidi se stejnými zájmy. Registr dárc? fret?í krve ho nestojí ani korunu, protože ho vytvá?ejí zdarma a na své náklady dobrovolníci. Tento web se nesnaží nabízet v?decké informace, ale prakticé chovatelské rady a informace. A abych nezapomn?la: klub, tento web a tím mén? já, nemáme rozhodn? v úmyslu kohokoliv nutit, aby své fretce "um?le" zachra?oval život pilulkami, o?kováním, transfuzí krve nebo jinými "pakárnami". Jen se snažíme p?inášet informace t?m, kte?í o to stojí. Asi proto, že v?tšin? znás je líto každého z t?ch námi odchovaných osmi mlá?at, které "NORMÁLN?" zem?ou "p?ed?asn? a tragicky" v pé?i pana TP a jemu podobných. Mnohem rad?ji o nich dostáváme veselé zprávy následujících šest až osm let.

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: TP (IP)
Datum: 2007-09-11, 12:26
Životaschopnost jsem m?l samoz?ejm? na mysli ve volné p?írod?, ne že fretka v kleci na granulích a vitamínech p?ežije tcho?e, kterého v lese mezitím n?co sežere. Ta polovina byl odhad, jak nám chodily zprávy o našich mlá?atech a co jsem vid?l u chovatel? kolem sebe. Možná by stálo za to na to téma ud?lat poctivou anketu. M?j same?ek zem?el v šesti letech na nádor (ani jsem ho chudáka neposlal na chemoterapii). Považuji to za p?ípad p?ed?asné smrti. Sami?ka jedna zem?ela po x-tém vrhu v necelých šesti letech (považuji to rovn?ž za p?ípad p?ed?asné smrti) a druhá doufám ješt? žije s exp?ítelkyní. Moje polemika se však týkala smysluplnosti registru dárc? fret?í krve. P?ipadá mi podobn? smysluplný jako registr dárc? krve u akvarijních rybi?ek nebo u sklípkan?. Je na t?chto p?íkladech lépe pochopitelné, co myslím? Je to samoz?ejm? vaše v?c, klidn? ?asem založte fretkám t?eba onkologické centrum. Jen jsem vyjád?il sv?j názor, že dané opat?ení považuji za extrémní. D?vod, pro? jsem sem v?bec n?co psal, jsem rovn?ž uvedl už v p?edchozím p?ísp?vku.

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Mirim (IP)
Datum: 2007-09-11, 13:09
Registr dárc? krve u akvarijních rybi?ek nebo u sklípkan?? Tak se mi zdá, že spíše než my tady p?ehání pan TP. :oP
Nejprve byste si m?l zjistit, k ?emu registr slouží a kdy se darování krve využívá - nap?. když n?jaký pseudochovatel vykopne p?e?íjenou sami?ku z domu, ta je následn? n?kým odchycena a musí se podrobit kastraci b?hem ?íje, ve v?tšin? p?ípad? pak musí dostat krev jiné fretky, aby v?bec tu "pé?i" svého majitele p?ežila. :o(
Když fretka zem?e v 6 letech na nádor, zdá se nám to jako p?ed?asná smrt, ale i tak je to pom?rn? ?astý jev a 6 let je celkem hezký v?k. Záleží pak na majiteli a veteriná?i, aby posoudili, jestli je lepší léky nebo operací ješt? trochu život prodloužit, ?i nechat fretku rad?ji v klidu odejít.
A pokud vám sami?ka zem?ela po X porodech, m?že to být i tím, že rodila p?íliš mnoho a p?íliš ?asto, a jestli tomu tak bylo, pak to jist? byla zbyte?ná a p?ed?asná smrt a zasloužil jste se o ni vy.
Možná kdybyste tehdy m?l možnost získat informace na t?hle a podobných stránkách, v?d?l byste, jak o kapánek prodloužit a zp?íjemnit život vašim fretkám - a t?eba bez transfúzí, bez lék? a bez operací. :o/
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2007-09-11, 13:12
Psi maj taky dárce krve. tak pro? by nemohli mít fretky? jenom proto, že se nedožívaj tak vysokýho v?ku? Nedávno jsem potkala pani, která ?ikala, že jí fretka um?ela ve 12 letech- což je dvojnásobek pr?m?rnýho v?ku...
A další v?c- když to m?že mou fretku zachránit p?i operaci, tak do toho samoz?ejm? p?jdu, pokud budu mít fretku, která bude vhodná na darování krve, samoz?ejm? jí tam zapíšu. A je mi u pr*ele, co si o tom myslí n?jakej "bejvalej chovatel", kterýmu z?ejm? záleží JENOM na lidech a to ješt? jenom n?jakejch. Pro m? to opravdu jsou ?lenové rodiny a podle toho se chovám. A? si každej myslí, co chce, na tomlhe se nic nezm?ní.
A jinak- vždyc? fretky nejsou do volný p?írody, je to domestikovaný zví?e... to je jako p?emejšlet, jak dlouho by vydržela v p?írod? p?ešlecht?ná ko?ka, která když vidí myš, dostane infarkt.
Avatar

Re: REGISTR DÁRC? KRVE FRETEK
Zaslán uživatelem/kou: Dáda (IP)
Datum: 2007-09-11, 14:43
Pan TP z?ejm? nerozumí pojmu FRETKOMIL...
Pro? by fretky nemohli darovat krev, když je kde skladovat a tím zachránit život dalším frete?kám??? Co je na tom tak špatného, tomu teda nerozumim..

Jít na stránku:  Předchozí1234Další
Aktuální stránka:2 z 4


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist